Strona główna » One World Trade Center

One World Trade Center

Kartka jaką wysłałem Dawidowi. Dwie wieże nadal funkcjonują.

1WTC: 541m (2013- )
WTC1: 526m (1970-2001)
WTC2: 526m (1971-2001)

Spotkanie symboliczne z myślą o Darku.

Był wtorek. Wróciłem ze szkoły do domu. Mama siedziała przez telewizorem. Na stole w kuchni leżało wezwanie na policję, akurat na dziś. Mama mnie zawołała i powiedziała, że zaatakowali Amerykę. Pobiegłem do kolegi, od progu prosząc go o włącznie telewizora. A tam paliła się jedna z wież World Trade Center. Mimo, że nie miałem nic wspólnego z tym krajem, że nigdy tam nie byłem, że nikogo bliskiego tam nie miałem, stałem wryty wpatrzony jak w obraz. Mentalnie wstrząśnięty. To co stało się później każdy z nas wie. Drugi samolot, druga wieża, pył. Zamach, spisek i tak dalej. Z krajobrazu Nowego Jorku zniknęły dwie wieże. Wcześniej nawet chyba nie zdawałem sobie sprawy jak wyglądał Nowy Jork, nie mówiąc już o WTC.

Następnego dnia kupiłem sobie gazetę i przez długi czas wisiała ta okładka na ścianie. Nie pamiętam już czy jeszcze ją gdzieś mam. Można nawet powiedzieć, że od tamtego momentu świat wygląda trochę inaczej. To dzięki 11 września dziś na niektórych lotniskach zdejmujemy buty, nie wnosimy do samolotu pewnych rzeczy. Jak pokazuje historia wtedy było to jeszcze za mało. Dziś możemy narzekać, że musimy tak szczegółowo przechodzić kontrolę na lotnisku ale chyba jeszcze wiele do zrobienia. Tak jak rok temu na lotnisku w Moskwie, gdzie wniósł ktoś na sobie bombę zabijając 35 osób.

Będąc w Nowym Jork nie da się nie zauważyć budowy nowej wieży. Tuż obok Empire State Building czy Chrysler Building króluje nad krajobrazem Manhattanu. Dziś już uzyskała swoją ostateczną wysokość. W zasadzie często wśród różnych uliczek można było zobaczyć 1WTC. Przy placu budowy można spotkać wszędzie odpoczywających robotników z koszulkami odblaskowymi w dwóch kolorach (żółty i pomarańczowy). Każdy z nich ma na niej jakiś napis dotyczący budowy (duma), a także naklejki na kaskach. Amerykańska flaga, 9/11 i duma z budowy nowego krajobrazu Nowego Jorku. Na samochodach strażackich naklejki “9/11 We Remember”.

Tuż za rogiem mała jednostka strażacka. Na niej portrety strażaków, małe flagi przyniesione przez ludzi, kartki z napisami i na jej ścianie wielka tablica upamiętniające tamte chwile. Dwie wieże i dym. Ma się wrażenie, że dla nowojorczyków stare WTC ma nadal ogromne znaczenie. Po pierwsze da się to zauważyć na pocztówkach. Na nich nadal(!) widnieją stare bliźniacze wieże mimo, że minęło już 11 lat. Po drugie odbudowa tego miejsca jest dla nich bardzo ważna o czym pisałem wcześniej. Osobiście budynek 1WTC podoba mi się znacznie mniej od starych wież, ale nie oto tu chodzi.

Wybrałem kilka fotografii na których mam nowe World Trade Center. Sama nazwa nadal budzi we mnie ciekawe wspomnienia z tamtego wrześniowego dnia. Zresztą dziś też mamy wtorek, a samoloty lecące tuż nad tym miejscem robią wrażenie.

9/11

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *